Причини, що призвели до ліквідації шполянського цукрового заводу
Заступник голови райдержадміністрації П.Ф.Ланяк підготував інформацію про причини, що призвели до ліквідації підприємства.
Основною причиною різкого скорочення виробництва цукру стало зменшення посівних площ і одночасне зростання собівартості цукроваріння.
Різке скорочення площ посівів цукрових буряків в районі почалося з 2000 року — 1426 га і не перевищувало за останні роки, крім 2002 року ( 3020 га) — 1500 га з середньою врожайністю 147,87 ц/га за останні 7 років.
З наведених даних зрозуміло, що Шполянський район не забезпечував потрібної кількості сировини для цукрового заводу.
Шполянською райдержадміністрацією проаналізовано роботу посадових осіб, відповідальних за розвиток бурякоцукрової галузі району та вказано на недоліки начальнику управління агропромислового розвитку райдержадміністрації С.М.Струку і головному агроному управління Ю.М.Кущу.
Ще однією причиною занепаду цукрової галузі є повна відсутність державної підтримки як цукроваріння, так і вирощування сировини.
Протягом 2005-2007 років управлінням агропромислового розвитку разом з райдержадміністрацією та керівництвом ТОВ «Шпола-Цукор» проводилися наради з питань розширення площ цукрових буряків в господарствах району усіх форм власності.
В серпні 2007 року було направлено лист генеральному директору ТОВ «Експотрейд» Д.В.Бєлову, копію голові Черкаської облдержадміністрації О.В.Черевку про стурбованість районної влади станом справ у цукровому виробництві. Було проведено зустрічі з керівництвом ТОВ «Експотрейд», де було висловлено прохання до власників цукрового заводу подати свої пропозиції та наміри про подальше функціонування заводу. Відповідей на листи до керівництва ТОВ «Експотрейд» райдержадміністрація не отримала.
Шполянський цукровий завод є приватною власністю, яка не входить до жодної холдингової компанії і системи «Укрцукор».
Свою зацікавленість у придбанні цукрозаводу висловило керівництво банку «Київ» за умови забезпечення цукрової зони в межах 5 тис. га.
При неодноразовій зустрічі з представником банку О.С.Зайцем та керівниками району, а також у травні-липні з керівниками сільгосппідприємств домовленостей не досягнуто. У телефонній розмові першого заступника голови райдержадміністрації з головою правління банку «Київ» вже вимагалась умова: у зоні вирощування цукрових буряків по Шполянському району забезпечити площу посіву в межах 15 тис. га. Запропонована площа в даних економічних умовах керівниками сільгосппідприємств є нереальною.
Після продажу корпоративних прав ТОВ «Експотрейд» на СТОВ «Лип’янське» іншому власнику ще більше зменшилась інвестиційна привабливість цукрового заводу за цільовим призначенням.
Комплекс будівель колишнього матусівського цукрового заводу та прилеглі території, а також зараз і шполянського розміщені на інвестиційних пропозиціях інтернетсайту Шполянської райдержадміністрації.
З 6 травня 2007 року інвестиційні пропозиції зареєстровані в інвестиційно-консалтинговій компанії «Зеленоград» м.Київ.
Щодо залучення інвестицій у перепрофілювання цукрових заводів подана відповідна пропозиція до обласної державної адміністрації та Головного управління агропромислового розвитку.
Зустрічі, які проводились протягом 2008 року головою райдержадміністрації та головою районної ради з іншими власниками цукрових заводів на території Черкаської області, позитивного вирішення питання не набули.
У серпні 2008 року відбулась зустріч з новим власником цукрового заводу з питань можливості відновлення виробництва або його перепрофілювання.
Відповідним чином було направлено лист від 22 серпня 2008 року до Черкаської облдержадміністрації щодо вирішення даного питання.
Щодо проведення перевірок правомірності дій власників заводу з демонтажу обладнання цукрозаводу, то управлінням агропромислового розвитку надіслано лист до прокуратури Шполянського району з проханням перевірити законність демонтажу.
Після проведеної перевірки прокуратурою встановлено, що між ТОВ «Цукорінвест» (Продавець) та фізичною особою-підприємцем В.С.Литвиненком (Покупець) укладено договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному фонді ТОВ «Шпола-Цукор».
Згідно з договором Продавець відступив Покупцю частку в Статутному фонді ТОВ «Шпола-Цукор» розміром 99,99%, за яку Покупець зобов’язаний в строк до 1 липня 2009 року заплатити 1590831,52 грн.
Відповідно до п.п.4.2, право власності на частку, що відписується Продавцем, переходить до Покупця з дати підписання акту прийому-передачі.
Також перевіркою встановлено, що на даний час Покупець набув право власності на частку в статутному фонді товариства, що підтверджується актом прийому-передачі від 4 серпня 2008 року.
Крім того, 4 серпня 2008 року між ТОВ «Експотрейд», фізичною особою-підприємцем В.С.Литвиненком та ТОВ «Шпола-Цукор» укладено договір уступки права грошової вимоги.
Відповідно до договору, кредитор ТОВ «Експотрейд» уступає В.С.Литвиненку свою вимогу до боржника ТОВ «Шпола-Цукор» на суму 11409168,48 грн.
За уступку вимоги новий кредитор повинен заплатити кредитору грошові кошти в сумі 11409168,48 грн. згідно з графіком:
• 3500000 грн. — до 15.10.2008р.;
• 3500000 грн. — до 31.12.2008р.;
• 4409168,48 грн. — до 20.03.2009р.
Як видно з викладеного, приватний підприємець В.С.Литвиненко фактично є новим власником ТОВ «Шпола-Цукор», а тому він на власний розсуд, відповідно до Статуту, може визначати стратегію його діяльності, в тому числі і ліквідувати його у відповідності до чинного законодавства.
Перевіркою порушень не виявлено.
У вересні 2008 року відбулась зустріч голови райдержадміністрації О.І.Пірогова, голови райради М.А.Сабадаша, заступників голови РДА П.Ф.Ланяка та В.М.Заскалети з ПП В.С.Литвиненком з питання перепрофілювання цукрового заводу. ПП В.С.Литвиненко повідомив, що має бізнес-план, який пройшов відповідні інстанції щодо будівництва заводу з виробництва біопалива на території шполянського цукрового заводу. Після повернення з відрядження В.С.Литвиненко зобов’язався ознайомити присутніх з цим бізнес-проектом.
Інвестиційні пропозиції щодо Шполянського району знаходяться на постійному контролі.
«Шполянськівісті» №86(10240) п’ятниця, 31 жовтня 2008р.